VERGİ USUL KANUNU İLE BAZI KANUNLARDA
YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Vergi Usul Kanunu Değişiklikleri

Sosyal medya içerik üreticileri ile mobil cihazlar için uygulama geliştirerek kazanç elde eden kişiler 640 bin TL’ye kadar olan gelirleri için gelir vergisinden muaf olup yalnızca %15 stopaj ödeyecek. Bu kişilerin gelir
vergisi muafiyetinden yararlanabilmeleri için Türkiye’de kurulu bankalarda bir hesap açılması ve faaliyetlerine ilişkin tüm hasılatı münhasıran bu hesap aracılığıyla tahsil etmesi şarttır. Stopaj kesintileri bu bankalar tarafından yapılacak ayrıca yıllık beyanname verilmesi gerekmeyecek. 640 bin TL’yi aşan gelirler gelir vergisi kapsamına alınacak.

Tarım sektöre ve çiftçilerin desteklenmesi için kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan destekleme ödemeleri gelir vergisinden muaf tutulacak, bu ödemelerden herhangi bir vergi kesintisi yapılmayacaktır. Ancak traktörler de ÖTV ödemesine dahil edildi, buna göre traktörler için %25 oranında ÖTV uygulanacak.

Fiziki ortamdan bağımsız elektronik ortamda vergi dairesi kurulabilecek.

Yıllık geçici vergi beyannamesi verme sayısı 4’ten 3’e indirilecek, yıllık beyanname ile bildirilen gelir vergisi Mart ve Temmuz’da olmak üzere iki eşit taksitte ödenecek.

ATV ve UTV gibi dört tekerlekli arazi araçlarından %25 oranın da ÖTV alınacak. Mevcut motor silindir hacmi ve matrahına göre vergilendirilen karavanlarda da artık sabit %45 oranında ÖTV alınacak.

Basit usul hesabı vergilendirilen berber, kuaför, terzi gibi yıllık cirosu 240 bin TL’nin altında kalan küçük esnaf gelir vergisinden muaf tutulacak.

Cumhurbaşkanına, tütün mamulleri ve otomotiv sektörüne uygulanan ÖTV oranlarını 3 katına kadar artırma yetkisi verildi.

Varlık yönetim şirketlerine kuruldukları takvim yılı ve bu yılı izleyen 5 yıl süresince uygulanan damga vergisi, harç ve kaynak kullanımı destekleme fonu istisnası sürekli hale getirilecek.

Konaklama vergisinin 01.01.2022 olan yürürlük tarihi 01.01.2023’e ertelendi.

Vergi Usul Kanunu Değişiklikleri

Ayrıntılı bilgi ve randevu için tıklayınız.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TR